Η πενθήμερή μας. Ένα σχολείο τρεις προορισμοί!»

Η εκδρομή μας ξεκίνησε με πολύ ευχάριστη διάθεση. Πρώτος προορισμός ήταν η πόλη των Δελφών, όπου ξεναγηθήκαμε στον αρχαιολογικό χώρο αλλά και στο μουσείο. Δεύτερος προορισμός της εκδρομής μας ήταν η Θεσσαλονίκη. Ξεναγηθήκαμε στην πόλη της Θεσσαλονίκης από τον Λευκό Πύργο, τη Ροτόντα, την Καμάρα μέχρι τα κάστρα της Άνω πόλης αλλά και τον Ναό του Αγίου Δημητρίου με την κρύπτη του, όπου βρίσκεται ο χώρος μαρτυρίου του Αγίου. Ακόμα, επισκεφθήκαμε τον αρχαιολογικό χώρο της Βεργίνας και μεταξύ άλλων αναφερθήκαμε στη σπουδαιότητα της ανακάλυψης του τάφου του Φιλίππου Β΄. Ο τρίτος και τελευταίος προορισμός μας ήταν τα Τρίκαλα. Περιηγηθήκαμε στην πόλη των Τρικάλων, τόσο στο σύγχρονο όσο και στο παλαιό κομμάτι της. Θαυμάσαμε την ομορφιά της που σε μεγάλο βαθμό την οφείλει στο γραφικό ποταμό Ληθαίο αλλά και στα ιστορικά της μνημεία. Τέλος, πριν πάρουμε το δρόμο της επιστροφής, επισκεφθήκαμε την Ιερά Μονή Μεγάλου Μετεώρου, ένα ανδρώο μοναστήρι, το παλαιότερο και μεγαλύτερο από όλα τα μοναστήρια των Μετεώρων.

Περισσότερες πληροφορίες για τους προορισμούς μας αλλά και φωτογραφίες από την εκδρομή μας θα βρείτε στο site της εκδρομής και δημιουργήθηκε από τους μαθητές που συμμετείχαν στην εκδρομή σε συνεργασία με τους συνοδούς καθηγητές.