Οι σχέσεις γονέων/κηδεμόνων και εκπαιδευτικών είναι θεμελιώδης προϋπόθεση για την εύρυθμη λειτουργία του σχολείου μας, με πολλαπλά οφέλη στην εκπαίδευση των παιδιών. Σκοπός του παρόντος ερωτηματολογίου ήταν να διερευνήσει το επίπεδο επικοινωνίας και συνεργασίας των εκπαιδευτικών με τους γονείς/κηδεμόνες του σχολείου μας, το οποίο αποτελεί βασική συνιστώσα ποιοτικής και ουσιαστικής εκπαίδευσης. Εκπαιδευτικοί και γονείς/κηδεμόνες συμμετείχαν σε αυτή τη διαδικτυακή έρευνα, από την οποία εξήχθησαν σημαντικά συμπεράσματα που σκιαγραφούν αναλυτικά τις προϋποθέσεις αποδοτικής εκπαίδευσης για τα παιδιά μας, οι οποίες είναι μάλιστα προσαρμοσμένες στις ιδιαιτερότητες της περιοχής μας. Σας ευχαριστούμε για την συμμετοχή, και δεσμευόμαστε ότι τα ευρήματα της διαδικτυακής έρευνας αποτελούν τη βάση δημιουργίας της μαθητικής κοινότητας, αλλά και της εκπαιδευτικής πολιτικής του σχολείου μας.

Οι υπεύθυνοι της δράσης

• Μαστοράκος Γ., Διευθυντής Γυμνασίου Αρεόπολης, ΠΕ11
  • Γκαραβέλας Δ., ΠΕ02
  • Παυλάκος Γ., ΠΕ86

Κάντε κλικ εδώ για τα συμπεράσματα της διαδικτυακής έρευνας.